I. diel  |  II. diel  |  III. diel  |  IV. diel  |  V. diel  |  VI. diel  | VII. diel  | autor

 
 
 

Warcraft VII:

Mágia Nág

Po prechode portálom som stratil rovnováhu a spadol som rovno na Quickbulleta. Spadli sme na horúcu a zároveň chladnú zem Outlandu. Trpaslí zaprskal, striasol ma zo seba a rozčúlene povedal:

„Nevieš dávať pozor?!“

„Prepáč.“ odvetil som. „nemohol som to ovplyvniť.“

„Mohol ak by si nebol taký šmatľavý.“ povedal Quickbullet a oprašoval si plášť od červenkastého prachu na zemi.

„Vy trpaslíci ste taký neohrabaní.“ odvetil som.

„Chceš narážať na moju výšku? Keď je niekto nižší, tak s ho nevidel?“ jedoval sa Quickbullet.

„Nerada ruším vašu plodnú a bezpochyby nevyhnutnú hádku.“ povedala Hyil’mu pozerajúc na mňňa láskavo káravým pohľadom. „Ale za tým portálom je mnoho drakov, ghúlov a rytier smrti a nemám chuť čakať tu, kým prejdú cez portál.“

„Máš pravdu.“ uznal som.

„To teda má.“ povedal náhlivo Cuil-men. „Tak si zoberte svoje saky-paky a pohnite.“

V priebehu pár sekúnd sme sa dali do zbesilého úteku, i keď sme nevideli pred čím utekáme. Časť Outlandu kde sme vkročili tvorila jedna veľká pláň s červenkastou pôdou kam oko dohliadlo. Obzrel som sa za seba a pred portálom bolo ľudoprázdno tak ako sme ho nechali. Utekali sme pol hodinu, kým nám nedošiel dych a schovali sme sa za nepriaznivo vyzerajúce červené skaly. Bol som tu len chvíli a už som mal tejto krajiny plné zuby. Zem červená, skaly červené, dokonca aj obloha a oblaky na nej boli červené, akoby tu niekto rozlial krv všetkých národov na obrovskú paletu a namaľoval ju všade naokolo.

Uvedomil som si, že Outland je chladný a zároveň bolo strašné teplo. Nedokázal som rozlíšiť počasie, ani som len netušil či je teraz deň alebo noc. Vo vzduchu som necítil žiadnu mágiu a predsa akoby tam bola, alebo to bolo niečo iné? Nebola to určite mágia ako ju poznám, chýbala mi, cítil som sa hladný po mágii.

„Uff...myslíte, že nás sledovali?“ vydýchol si Cuil-men.

„Nikoho som nevidel, že vychádzal z portálu.“ odpovedal som.

„Aj keby, pri tomto vetre naše stopy rýchlo v tejto piesčitej zemi zmiznú. Nebudú nás môcť prenasledovať.“ konštatoval Quickbullet.

„Ako to, že boli ghúlovia v tej jaskyni? Nemala byť prázdna?“ spýtala sa Hyil’mu.

„Niekto asi odflákol prieskum.“ zamračil sa Cuil-men na Quickbulleta.

Trpasličí prieskumník povedal skôr nechápavo ako nahnevane: „Strávil som prieskumom tej jaskyne viac ako týždeň. Môžem odprisahať, že tam ani jeden nemŕtvy a draci... tí nikdy nevyleteli von, asi mali zimný spánok, alebo čo. Neviem, kde sa tam nabrali ghúlovia.“

„Myslíte, že vedeli, že prídeme?“

„Ghúlovia sú na to príliš hlúpi...“ uvažoval som na hlas.

„...no rytier smrti musel o našej prítomnosti vedieť vopred.“ dokončil Cuil-men.

„Podľa toho čo viem, Arthas vysiela rytierov smrti len na veľmi dôležité úlohy. Ak ho poslal nás zabiť asi budeme dôležití.“ vravel Quickbullet.

Spomenul som si ako mi môj sprievodca v mysli hovoril, že budem dôležitý. Ak to znamená, že Arthas po mne pošle všetky svoje mŕtvoly, tak ďakujem pekne za takú dôležitosť. Radšej som to pred ostatnými nespomenul.

„Ak vedeli, že tam budeme asi aj vedeli kam pôjdeme. Môžu nás predbehnúť a prekvapiť nás tam.“ uvažoval Cuil-men.

„Chlapci, chcem vám len pripomenúť, že ani my nevieme kam smerujeme, nieto nemŕtvi.“ ozvala sa Hyil’mu.

„Na to tu máme nášho prieskumníka, vraj najlepšieho v Northrende.“ ukázal som na trpaslíka.

„Som najlepší. Ale toto nie je Northrend. Nikdy v živote som tu nebol. Ako mám preboha vedieť, kde býva Kael’Thas.“ sťažoval sa Quickbullet.

„Určite musíš mať aspoň nejaké nápady. My sa v prieskume a stopovaní moc nevyznáme.“ usmiala sa Hyil’mu.

Quickbullet sa zamračene zahľadel na oblohu, potom si kľakol k zemi a priložil ucho na povrch, oprášil sa a zas sa pozrel na oblohu. My sme sa na neho s údivom pozerali. Nakoniec ukázal prstom niekam smerom do neznáma a povedal: „Pôjdeme tadiaľto.“

„Prečo tadiaľ?“ spýtal som sa.

„Pozri. Nemám najmenšie tušenie kam, ale na opačnú stranu zapadá slnko. Teda ako je tá veľká purpurová machuľa slnko. A keď je Azeroth na východe, čo je priateľská zem a Kalimdor na západe, kde sú samí barbari, tak mi vychádza, že na východe by mohli byť nejakí priateľsky naladení spojenci.“

„To máme ísť tadiaľ kvôli tomuto zdôvodneniu? Veď to je absolútna hlúposť.“ zhrozil sa Cuil-men.

„Ak máš niečo lepšie, pôjdem za tebou.“ oboril sa Quickbullet.

Cuil-men si vzdychol: „Poďme na východ.“

„Dúfam, že máte všetci dosť zásob, budeme ich potrebovať.“ povedal Quickbullet a vyložil si na plecia vak.

Bože môj, úplne som zabudol na vak, ktorý som si v tom zhone v jaskyni zhodil dolu. Ten istý výraz zdesenia mali na sebe i Cuil-men a Hyil’mu.

Quickbullet sa na mňa podozrievavo pozrel a potom každému z nás letmo preskúmal chrbát. Keď zistil, že ani jeden nemáme vak povedal: „To sa mi asi zdá! Vy ich nemáte! Ani jeden. Na čo ste mysleli, keď ste ich zahadzovali?“

„Na záchranu nášho života.“ odvetil som.

„A čo vás zachráni, keď budete umierať od hladu?“ zafrflal Quickbullet. Chvíľu predýchaval zlosť a povedal: „Máte šťastie, že som si nabalil dva krát viac zásob. Mohol som tušiť, že vy elfovia nezvládnete ani najmenšiu záťaž. A hovorte mi niekto, že trpaslíci sú nemotorní a nepozorní. Pozrite sa na seba.“


 

Bez priadnych zásob bola naša cesta značne skomplikovaná. Quickbulletov vak síce obsahoval dosť zásob pre dvoch, ale my sme boli štyria. Museli sme si všetko jedlo a vodu prerozdeľovať.

Krajina okolo nás sa pri pochode menila len minimálne. Kde predtým boli len dve tri skaly, tam sa teraz okolo cesty týčili vysoké skalné steny a mal som nepríjemný pocit, že z nich nás môže zhora prekvapiť skupinka nepriateľsky naladených bytostí. Po rastlinách a nedajbože stromoch stále nebolo chýru. Outland bol akoby mŕtvy.

„To ti stačilo. Mal si už dva glgy vody.“ Povedal Cuil-men a vytrhol mi poľnú fľašku z rúk.

„Hej. Ja som to pil.“ oboril som sa.

„Až príliš veľa.“ povedal a sám sa napil.

„Prestaňte s tým. Správate sa ako malé deti.“ hovorila Hyil’mu.

„Ty niečo hovor. Videl som aký veľký kus cramu si si dala. A my máme pomrieť od hladu?“ vrátil som jej to.

„Áno. Počula si už o spravodlivom delení?“ pridal sa Cuil-men.

Takto to prebiehalo celý deň. Boli sme k sebe nepríjemní a agresívny. Quickbullet vždy zvolil miesto v úzadí a len sa prizeral ako sa hádame. Raz či dvakrát sa pokúsil zasiahnuť, no vtedy sme sa ako zázrakom spojili a riadne ho zdrbali. Nedivím sa mu, že mal z našeho správania strach, začali sme sa správať ako posadnutí. On ako obyčajný trpaslík nedotknutý mágiou nemohol vedieť, čo sa deje, boli sme hladní, nie po jedle, ale po mágii. Potrebovali sme ju. Takto možno vydržíme týždeň, dva kým nám nehrabne a nevymlátime sa navzájom. Musíme nájsť nejaký zdroj mágie a to čím skôr, lebo to bude len horšie.


 

„Noc je príliš tmavá, zem je príliš tvrdá, vzduch je príliš dýchateľný.“ Vymyslel som si akúkoľvek sťažnosť, len aby som dal najavo svoju zlú náladu a to isté robili i Cuil-men a Hyil’mu. Chvalabohu bola hlboká noc a všetci spali, tak som nepočul ani jednu nemiestnu poznámku. Quickbullet bol ku podivu ticho, aj tak som ho nevedel vystáť, pretože bol trpaslík. Vlastne mi tak chýbal príliv akejkoľvek mágie, že by mohol byť aj roztomilá veverička a bolo by mi to jedno. Každá živá bytosť vyžaruje trochu mágie a sám by som si vystačil v skupine štyroch obyčajných elfov alebo trpaslíkov. Ale z našej štvorčlennej skupiny boli traja mágovia a vysávali sme sa navzájom.

Zavrel som oči a venoval sa iba toku svojich myšlienok. Pripadal som si ako kráľovský poslíček. Nájdi Illidana, nájdi Kael’Thasa. Jediný rozdiel spočíval v tom, že Illidanovi priatelia ma chceli roztrhať a Kael’Thasovi nie (teda aspoň som v to dúfal). Čo sme vlastne od Kael’Thasa chceli? Nemali sme žiadnu úlohu z vyšších miest, asi sme chceli len vidieť svojich druhov, náš národ. Každú noc keď som zaspával som sníval o Silvermoone, o nádherných lesoch QuelThalasu, dokonca by som bol rád aj v Stormwinde, kde som nejakú dobu žil, chcel som nájsť nejaké miesto, ktoré by som mohol volať domovom. Po nástrahách Northrendu som chcel nájsť pokoj a vedel som, že to isté chcú aj Cuil-men a Hyil’mu.

Zaspával som. Už sa predo mnou čtali vežičky Silvermoonu. Cítil som jemný gaštanový koláč na jazyku, chuť kvalitného ročníku vína mi zahrievala vnútro tela, počul som elfský chorál a predo mnou sa zjavil svetielkujúci modrý obraz fontány na námestí. Alebo to nebola fontána? Začala sa postupne meniť na postavu a ja som si uvedomil, že to nie je sen. Svetielkujúca vec stála nad Hyil’mu a naťahovala k nej ruky. Myslel som si, že chce zaútočiť, no potom som si uvedomil, že má ruky stále natiahnuté. Vysávala z nej mannu, mágiu a s tým aj životnú energiu. Mannový prízrak by vysal Hyil’mu až na smrť, keby som nezakričal dlhé prenikavé: „Waaa.“ V tom okamihu ma nič lepšie nenapadlo.

Hyil’mu otvorila oči, ale len tak, aby som videl, že v nich svieti posledná iskrička života. Môj výkrik zobudil aj Cuil-mena a Quickbulleta. Trpaslík pohotovu zdvihol svoju pušku a vypáli do príšery. Guľka cez ňu prešla bez toho, aby ju čo i len zranila. Keď si prízrak uvedomil, že Quickbullet nepredstavuje pre neho hrozbu začal sa rozhodovať, či zaútočí na mňa, alebo na Cuil-mena. Možno ôj výkrik znel dostatočne hrozivo, lebo si vybral Cuil-mena.

Mannový prízrak sa veľkou rýchlosťou zniesol k môjmu priateľovi a skôr ako ten stihol utiecť začal z neho nasávať mannu. Podlomili sa mu kolená a kľakol si zem. Quickbullet ešte raz vypálil, ale s rovnakým účinkom. Zocelený predchádzajúcim dobrodružstvom, v ktorom figuroval Illidan a kopa obrovských pavúkov, som sa bezhlavo vrhol na prízrak. Bez zbrane a vyčerpaný, bez mágie som ho mohol akurát tak zvaliť na zem, ale nebudem tu predsa len tak stáť a pozerať sa ako z priateľa vysáva život. Vysať mannu z krvavého elfa sa rovnalo jeho vražde.

Dalo sa očakávať, že môj pochabí výpad nebude ma veľký účinok a preletel som cez mannový prízrak bez toho, aby som mu ublížil, no mne sa niečo stalo. Nie, nemám na mysli zoškreté dlane, ktoré sa ako prvé dotkli zeme, ten krátky prelet cez prízrak nasýtený mannou mi dodal silu. Dávno stratená mágia sa mi opäť rozprúdila v žilách.

Plný elánu som venoval jeden krátky pohľad prízraku priamo do očí. I keď to bola vlastne len obyčajná zver túžiaca sa nakŕmiť, chcela kričať.

Gmboh Sellpee Fehr!“ zvolal som a ohnivá guľa bez problémov odstránila prízrak zo sveta živých.

Cuil-men zovrel prsty a zatváril sa akoby sa pokúšal zdvíhať tonové závažie, jeho trasúca sa ruka vstrebávala mágiu z prízraku do jeho tela a silnel. Potom povedal lahodne ako po výdatnom obede: „Toto som potreboval.“

„Dobrú chuť, kamoš.“ Vykúzlil som prvý úsmev po dlhej dobe. Bol som spokojný. Potom sme sa obaja spamätali a pribehli sme k Hyil’mu. Sklonili sme sa nad ňu a urobili prevrátený proces toho, čo Cuil-men urobil prízraku. Navrátili sme jej stratenú mannu a ňou aj novú životnú energiu.

„Čo sa stalo?“ spýtala sa zmätene.

„To by som aj ja rád vedel.“ zakrútil hlavou Quickbullet. Až teraz som si spomenul, že je s nami aj on.

„Prízrak si nás prišiel dať na večeru...“ povedal som.

„No my sme si pochutili na ňom.“ dokončil Cuil-men. Žartovali sme a to bol neklamný znak toho, že sa opäť cítime v úplnom poriadku.

„Radšej by sme si mali pohnúť. Viem čo si Quickbullet myslí o pochode v noci neznámou krajinou, no ak je tu viac týchto fešákov, mohli by sme mať problémy.“ navrhol som.

Quickbullet sa chvíľu škrabal po hlave aj po brade a nakoniec dospel k záveru, že môj návrh je rozumný: „Súhlasím.“ Bol rád, že je s nami konečne rozumná reč.

Zbalili sme si tých pár vecí, ktoré sme mali a cestovali v nepriepustnej tme nočného Outlandu. Zastavili sme sa až na poludnie, lebo nás zmohol hlad a únava.


 

***


 

Dva dni a tri noci trvalo nekromancerom priviesť všetkých snežných drakov späť k životu. Teda k posmrtnému životu ich nemŕtvych služobníkov. Potom Marcus a celá jeho skupina, ktorá sa rozrástla na menšiu armádu vstúpila na pláne Outlandu. Nájsť elfov by nebolo ťažké, pretože draci z výšky videli na desiatky kilometrov vzdialené územia, no Marcus mal jasné rozkazy nechať ich na pokoji. Našiel tiché miestečko a prikázal vybudovať základňu.

Nekromanceri za pomoci ghúlov vztýčili prvé budovy a zklikvidovali posledné zbytky úrodnej pôdy a nahradili ju odpornou skazenou pôdou. Marcus si sadol na vrchol Oltára duší a pozoroval ako utešene základňa rastie, no cítil zároveň odpor a hnus. Nikdy si nezvykol na mŕtvolny pach a odporné hnijúce mäso na obživnutých príšerách ako je ghúl alebo hnus. Najradšej dával rozkazy cez nekormancerov, pretože tí boli najľudskejší z celej tej nemŕtvej pakáže. Ani už on sám nevedel či žije, alebo je už mŕtvy. Začal uvažovať, prečo sa vlastne pridal k rytierom smrti. Vyrušil ho tichý hlboký hlas nekromancera:

„Môj pane, niečo sa k nám blíži.“

„Čo?“ otvoril oči Marcus a zhora sa pozrel na nekromancera pod oltárom.

„Vyzerá to ako duchovia, celé vojsko.“ súril nekromancer.

Marcus zoskočil z oltáru až pod jeho ťažkými čižmami pukla zem. Napravil si obojručák zasunutý v pošve za opaskom a náhlivo sa pobral k provizórnym hradbám základne. Nekromancer ho nasledoval, no veĽkým a rýchlym krokom rytiera smrti sotva stačil. Prešli okolo čerstvo vybudovaných cintorínov, kde nekromanceri usilovne pracovali na kriesení ďalších a ďalších nemŕtvych z tiel, ktoré priviezli povozy tiel.

„Kde sú tí duchovia?“ zafunel Marcus, keď prišli k hradbe.

„Tam.“ Nekormancer ukázal na modrú žiaru, o ktorej si doteraz Marcus myslel, že je neobvyklý odraz oblohy (čo bolo smiešne, pretože obloha bola ako vždy červená).

K nemŕtvym sa hrnul obrovský zástup mannových prízrakov. Bolo ich vyše stovky, vyzerali ako vyhladovaní sedliaci, ktorí uvideli kus chleba, mágia, ktorú produkovali nekromanceri ich musela prilákať.

Marcus ohrnul nos a posmešne povedal: „To si ma tu volal, len kvôli tomuto?“

Nekromancer sa prekvapil, že sa rytier smrti správa tak ľahkovážne a povedal: „Ale-ale, čo máme robiť?“

„Vypustite drakov, nech sa trochu preletia. Bude to pre nich dobrá rozcvička.“ mávol rukou Marcus a pobral sa ničím nerušený meditovať späť. Vyrušil ho jedine vzlet stovky párov obrovských krídel, ktoré sa zniesli nad svetielkujúci dav mannových prízrakov a potom bolo vidieť len žeravé plamene farby ľadu pohlcujúce všetko živé na zemi.


 

***


 

Konečne sme narazili na pohostinné miesta. Niežeby sme stretli priateľov, ale okolitá krajina sa zmenila z pustatiny na pláne plné travín a veľkých kríkov. Konečne nejaké rastliny a cítil som, že medzi nimi žijú aj zvieratá. Quickbullet si toho tiež určite všimol a povedal:

„Čo keby ste založili oheň a ja zatiaľ ulovím večeru?“

„A čo chceš loviť?“ spýtala sa Hyil’mu.

„Králiky.“ Odvetil bezstarostne Quickbullet.

„Králiky?“ zopakovala Hyil’mu.

„Presne tak. Práve som jedného videl prebehnúť pod ten ker a určite ich tu bude celá rodina. Množia sa strašne rýchlo.“

Videl som, že Hyil’mu pri predstav na rodinku maličkých zajačikov, ktorým trpaslík zabije otca a matku nie je dvakrát najlepšie, no nestihla protestovať, pretože Quickbullet si hneď vyložil pušku na plece a zmizol v hustom kroví. Ja som len pokrčil ramenami a začal po zemi zháňať malé halúzky, s ktorými by som zapálil oheň.

„Už som si myslel, že tu nenájdeme žiadne rastliny.“ povedal som a vysypal na oheň nájdené halúzky. Cuil-men už medzitým založil malý ohník a pravidelne do neho z nudy zakúzlil malý fireball.

„Len sa neteš priskoro.“ povedal ledabolo Cuil-men. „Znamená to, že sú tu zvieratá, ktoré sa z nich kŕmia. A tie zvieratá sú kŕmením pre niečo iné.“

„Klasický potravinový reťazec.“ odvrkla Hyil’mu. „Chcel by si, aby sme sa klepali od hrôzy?“

„Len pripomínam, že tu nie sme na prechádzke.“

„Nehovorím, že nemáme byť ostražití, ale tiež sa nemusíme báť aj vlastného tieňa. Ja sa teším, že je tu tak krásne.“ odvetila Hyil’mu.

„Krásne?“ nadvihol som obočie a pozrel sa na okolitú krajinu. Suché kríky a vysoké trávy neboli synonymom krásy, no pri spomienke na krajinu, ktorou sme prechádzali doteraz som musel dať za pravdu Hyil’mu. Oproti tomu tu bolo naozaj krásne.

Sledoval som ako plamene olizujú drievka a viečka sa mi pomaly zatvárali. Oheň pôsobil tak ukľudňujúcim dojmom, že som mal pocit, že zaspím. Veď prečo nie? Quickbullet bude chvíľu loviť králiky, potom ma zobudia a urobí si polievku, alebo len tak ich opečieme na ohni. Škoda, že nemáme zemiaky. Cuil-men a Hyil’mu budú dávať zatiaľ pozor. Odobral som sa do náručia Morfea.

Prebudenie nebolo podľa mojich predstáv. Vôbec nie, absolútne. Nečakal som, že ma zhrabne pod krk obrovský ork a skoro ma pridusí. Do očí sa mi nahrnula krv a oslabený zo spánku som zobral všetku silu, aby som nezamdlel. Chvíľu som sa pokúšal zovretie povoliť, ale na orkovu silu som nemal najmenšiu šancu.

„Ja....ťa....“ lapal po dychu Cuil-men. Bol v rovnakom zovretí ako ja, takisto ako Hyil’mu. Tá už očividne vzdala pokusy sa vyslobodiť a ticho stála v orkovom zovretí, aby ju nestisol ešte viac, lebo to by určite znamenalo smrť tej jemnej bytosti.

Okrem troch orkov, ktorí nás bez problémov držali v zovretí tu boli ešte ďalší dvaja. Všetci boli krvavo červení a ich mali tú istú farbu. V Azerothe som stretol niekoľko orkov, ale títo boli iní. Zúrivejší, väčší a hlavne červenejší. Ork sám o sebe budil hrôzu, ale títo boli päťnásobne hrôzostrašnejší. Orkovia boli vybavení obrovskými zbraňami a už pri pohľade na nich bolo jasné, že dostať s takou zbraňou ranu sa rovná istej smrti.

„...ísť ... s nami.“ hovoril ork s vlasmi zviazanými dozadu do mohutného copu. Ľudskú reč nevedel, poznal iba pár slov a tie ostatné čo povedal bola úplná zhatlanina, z ktorej som nič nerozumel.

„Normálne by som povedal, že nie...ufff...“ ork ma stlačil pod krk. „Ale keď tak naliehate.“

Ork s copom zúrivo zafunel a naklonil sa, aby mi pozeral rovno do očí. Zahučal niečo v orkskom jazyku, na škole v Stormwinde som sa orčine príliš nevenoval, no rozumel som slovo červ a tiež tón jeho vyhrážky dáva najavo, že ma nemá príliš v láske.

Hučanie červeného orka prehlušil výstrel. Ork, ktorý ma držal sa jemne zakolísal a spadol na zem. Problém bol v tom, že celou váhou sa zvalil na mňa. Zaregistroval som ako ork s copom zareval, ale nevidel som čo sa robí, snažil som sa vyhrabať spod hory orkského mäsa nado mnou. Keď sa mi podarilo vyhrabať nemal som ani čas sa rozhliadnuť. Ork ma chytil pod krk a vyzdvihol do vzduchu. Dusil som sa a nedokázal som nič povedať, tým pádom ani vyriecť hocijaké kúzlo.

Ďalší ork, ktorý doteraz nič nerobil a nikoho nezvieral vo vrúcnom objatí dovliekol za sebou Quickbulleta. Trpaslík mal v boku zabodnutú kopiju väčšiu ako bol on sám a nehýbal sa. Bo celý zašpinený od krvi a prachu ako ho ork vliekol za sebou.

Quickbullet bol mŕtvy? Nie! Ten trpaslík i za tých pár dní prirástol k srdcu a zachránil mi život. Už nebudem mať šancu mu to splatiť, taký dobrý prieskumník a lovec umrel kvôli tým idiotským orkom. Zúril som a metal som sa, všetko márne, ork ma držal príliš pevne. Z úst mi vychádzali nadávky, ktoré boli nezrozumiteľné kvôli priduseniu.

Ork si ma pritiahol k sebe tak blízko, až ma oči štípali od jeho skazeného dychu. Trhanou rečou nie veľmi zrozumiteľne povedal: „Drž hubu!“ a druhou rukou ma ovalil tak silno, že som okamžite odpadol.


 

***


 

Roztrhané telo murloca spadlo z oblohy na zľadovatenú zem a jeho kúsky sa roztrieštili po okolí vytvárajúc veľkú červenú škrvnu na bielom podklade. Illidanovi zaprskala krv celú spodnú časť. Nazúrene zo seba zoškrabol krv bývalého služobníka a nenávistným pohľadom prebodával oblohu.

Útok nemŕtvych prišiel tak rýchlo a nečakane, že sa nagy ani nestačili rozhliadnuť a polovica hliadok na hraniciach medzi ich územím a Arthasovým kráľovstvom bola v priebehu niekoľkých hodín mŕtva. Druhá polovica sa stihla stiahnuť, aby podala hlásenie o blížiacej sa armáde práve včas, lebo tá už bola na prahu táborov nág. Nemŕtvi udreli s obrovskou silou. Dovtedy boli potýčky medzi nagami nemŕtvymi na dennom poriadku, ale vždy bolo len pár obetí na oboch stranách a mŕtvi sa rátali nanajvýš v desiatkach. Tentoraz to bolo iné, vyzeralo to ako finálne zúčtovanie za cieľom vyhladiť všetky nagy. Tie sa nedokázali ubrániť, len maximálne zdržať postup nemŕtvych.

Dokonca si dovolili zaútočiť na hlavný tábor nág, v ktorom sídlil aj Illidan a Lady Vashj a prekvapivo sa im v útoku darilo. Už padla viac ako stovka prerastených murlocov a nemrtvi nehodlali prestať.

Illidan bol od svojho príchodu zo zajatia ponorený do vlastných myšlienok a rozkazy svojej armáde dával iba minimálne. Sám nevedel čo robiť ďalej a či má vôbec nejaký význam zostávať v Northrende a tento náhly útok nemŕtvych mu vnukol rozhodnutie, na ktoré počas predchádzajúcich osamelých týždňov neprišiel.

Pozeral sa k oblohe na zhruba štyri tucty gargoylov, ktoré s uši drásajúcim škrekom poletovali nad táborom a občasnými výpadmi postupne likvidovali celé osadenstvo. Jeden gargoyl práve urobil strmhlavý nálet a chytil do pazúrov nagijskú čarodejnicu. Jej pokusy o obranu boli márne. Gargoyl ju vyzdvihol do nebies a potom pustil dolu, pri páde sa na ňu v kŕdli vrhli ostatní gargoyli a na zemi pristála len odporná mäsitá hmota. Zúfalý pokus nág zlikvidovať gargoylov vypustením všetkých lietavcov v tábore sa minul efektu. Lietajúce plazy strieľali a útočili na gargoylov v dvakrát väčšom počte, no vyzeralo, že im to vôbec neubližuje. Nasledujúci protiútok gargoylov bol smrtiaci pre všetky lietajúce plazy.

Illidan zlostne zavrčal a roztiahol obrovské démonie krídla. Hoci bol slepý videl všetko. (Ako je to možné, nepýtajte sa ma, asi je to tá mágia) Gargoyli sa na neho vrhli ako hladné psy. Vystreľovali po ňom magické strely, útočili veľkými zubiskami a škriabali pazúrmi. Illidan sa držal pevne na svojej pozícii a krídlami odrážal útoky gargoylov ako to len šlo. Všimol si, že toto nie sú obyčajní gargoyli, tí by nedokázali uzdvihnúť čarodejnicu a normálni gargoyli by sa neodvážili na Illidana zaútočiť. V týchto bolo niečo temné, ak môže byť niečo horšie ako nemŕtva živá lietajúca socha.

Illidanove čepele neprechádzali gargoylami tak ľahko ako inými stvorami, no ani tieto gargoyle im neodolali. Illidan opäť rozpútal elegantné divadlo smrti, kde on bol režisér a gaorgoyli iba bábky ťakajúce na nádhernú smrť. Kusy nemŕtvych tiel lietali vzduchom. Nebolo to tak jednoduché ako Illidan predpokladal, no nakoniec aj posledný gargoyl sa rozpadol na minerály, z ktorých bol vytvorený a bol kľud.

Prach zo zničených gargoylov sa rozvíril, keď Illidan klesol na zem. Zohol sa k pozostatkom a prešiel prstami po hladkom čiernom povrchu kameňa. Toto nebolí obyčajní gargoyli vytesaní z kameňa. Títo boli pomocou ohromne silnej temnej mágie vytvorení z obsidianu, tak silného minerálu, že gargoyli boli vo výsledku asi päťkrát mocnejší a odolnejší. Arthas to musel myslieť vážne, koniec viac menej priateľských potyčiek, takýto obsidianový darček mohol byť posledný v histórii nág v Northrende. Ak by nebolo Illidana tábor by možno padol a ktovie aké ďalšie vynálezy má Arthas v zásobe.

„Vashj!“ zakričal Illidan a netrvalo ani desať sekúnd, kým sa nagijská čarodejnica priplazila.

„Môj pane.“ uklonila sa, správala sa nenútene, akoby útok nemŕtvych ani nenastal.

„Vydaj rozkaz na ústup všetkým jednotkám na ústup. Vraciame sa domov, do Black Temple.“


 

***


 

Zobudil ma zúrivý štekot psov. V hlave mi príšerne trešťalo a cítil som, akoby mi ju išlo roztrhnúť na tisíc kúskov. Do nosa sa mi dostal príšerný smrad a musel som otvoriť oči, aby hnusobou nebol zavalený len jeden môj zmyslový orgán. To čo som videl bolo strašidelné.

Ork ma stále niesol na pleci. Nešetrne so mnou kýval sem a tam, no ja som zachytával obraz väzenia, cez ktoré ma niesol. Najhlbšie kobky v Stormwinde boli oproti tomuto kráľovský hotel. Hrdzavé cely boli napriek starému veku pevné, cely boli plné krvi, hnusu, prachu a výkalov. Najhoršie na nich boli ale ich obyvatelia. Z jednej obzvlášť pevnej na mňa brechali tie odporné srstnaté psy, ktoré slúžili Plamennej légii, raptory, veľké jaštery s rýchlymi nohami na mňa cerili obrovské tesáky a démoni, síce v zajatí strácali svoju pekelnú silu, no stále budili rešpekt a hrôzu. Odporné príšery sa na mňa pozerali ako nastávajúcu večeru.

Za mnou jeden z orkov niesol cez plece prehodenú Hyil’mu, ktorá sa podvolila a otrávene visela z orkovho ramena. Počul som ako Cuil-men tlmene nadáva zakaždým, keď ho ork tresol, čo sa dialo približne každú minútu, keď sa opakovane pokúšal dostať zo zovretia. Nikde som ale nevidel ani nepočul Quickbullet. Pred očami sa mi premietol obraz trpaslíka s kopijou v boku. Je Quickbullet skutočne mŕtvy? Nenávisť voči orkom sa každú sekundu stupňovala a hneď ako ma prestane tak pekelne bolieť hlava, tak im tu z toho spravím kôlničku na drevo, spálim všetko do poslednej triesky.

Koniec trasy. Ork ma hodil na Cuil-mena a za mnou šmaril Hyilmu. Pristáli sme na sebe a ja som opäť pocítil ranu, ktorou ma ork omráčil. Zabolelo to poriadne.

„Trošku jemnejšie by to nešlo?“ povedal som a šúchal som si ubolenú hlavu. Na dlhých svetlých vlasoch som mal zaschnutý pás krvi.

Ork na odpoveď odstrašujúco zareval a otočil sa vracajúc sa cez dlhú spleť chodieb a ciel, cez ktoré ma nás sem priniesli. Postupne sme všetci traja vstali, i keď s problémami, lebo orkovia nás nešetrili a určite sa o deň dva objavia na našich telách početné modriny.

„Kde to sme?“ spýtala sa s nechuťou Hyilmu.

„Neviem.“ odvetil som trpko a chytil sa za hlavu. „Ale hneď ako sa odtiaľto dostaneme založím tu pár ohníčkov.“

Zo zadného tieňa cely vystúpila nezvyčajná postava. Po podrobnejšej prehliadke som v nej spoznal draenei. „Odtiaľto sa nikdy nedostanete.“ povedal smutne draenei. „Som Akama. A toto miesto je váš hrob.“

 

 
     
 
 

© N-Games Naetoo All right reserved for ideas, themes and conception of website. 2008 © Allright reserved for text material and ideas by Tangorn - author of stories. Je prísne zakázané akékoľvek reprodukovanie, používanie častí, či celých kusov textového obsahu na inom médií, webe, či blogu bez vedomia autora. Autor si vyhradzuje právo na akékoľvek zverejňovanie. Pri porušení je pri prekázateľnom vlastníctve práv plne oprávnený vymáhať právnou cestou škodu na duševnom vlastníctve a nápravu porušení autorských práv.